LBLA par 2016. gada notikumiem un izaicinājumiem jaunajā gadā

15782171_1303666123041542_1699274694_nBiedrībai „Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija” (LBLA) 2016. gads ir aizritējis gana aktīvi un veiksmīgi. Šī gada jūlijā ar Latvijā pirmo „Bioloģisko festivālu” noslēgusies divu gadu sabiedrības informēšanas un tirgus veicināšanas kampaņa „BioLoģiski!”. Sakām paldies mūsu partneriem LEAD. Korporatīvā komunikācija par lielisko sadarbību, kā arī mūsu biedru saimniecībām un pārstrādes uzņēmumiem par atbalstu kampaņas realizācijā.

Esam gandarīti par programmas norisi un rezultātiem – vērojams sabiedrības izpratnes un ieinteresētības pieaugums par bioloģisko pārtiku un bioloģisko lauksaimniecību, programmas novērtētāja veiktā bioloģiskās pārtikas ražotāju aptauja rāda, ka pēdējo divu gadu laikā produkcijas realizācija nav samazinājusies un ir pat augusi – puse respondentu vērojuši realizācijas pieaugumu (pat līdz 20%)!

Šādas ziņas priecē un tomēr apzināmies, ka sabiedrībā kopumā vēl daudz neskaidrību un mītu, kurus centīsimies kliedēt arī turpmāk.

ES statistikas birojs „Eurostat” jaunākās ziņas vēsta, ka 2015. gadā bioloģiski sertificēto platību attiecība pret kopējo lauksaimniecības zemes platību Latvijā bijusi 12 % – rādītājs ir ļoti labs, ļaujot mums ieņemt 5.vietu šajā pozīcijā, priekšplānā atstājot vien Čehiju, Igauniju, Zviedriju un līderi Austriju. Šogad bioloģiskajai sertifikācijai pieteikti vēl 29 000 ha, kas apstiprina mūsu zemnieku vēlmi saimniekot videi draudzīgi.

Diemžēl starp daudziem godprātīgiem bioloģiskajiem lauksaimniekiem 2016. gadā par sevi likuši manīt arī atbalsta pretendenti, kuri audzējot garšaugus gribējuši saņemt maksimālas atbalsta likmes, pat neizpildot minimālās atbalsta prasības.

LBLA aicina lauksaimniekus saimniekot atbildīgi pēc bioloģiskajām metodēm, ievērojot augu seku, augu maiņu un agrotehniskās prasības, lai paši nedegradētu bioloģisko lauksaimniecību.

Starp 2017. gada izaicinājumiem jāmin darbs pie jaunās bioloģiskās lauksaimniecības regulas un, protams, jautājums par bioloģisko un konvencionālo saimniecību turpmāko līdzāspastāvēšanu, kas ietver jautājumu par buferjoslām. Uzskatām, ka atbildība par buferjoslām jāuzņemas kā bioloģiskajam, tā konvencionālajam saimniekam – diemžēl pagaidām lielāks slogs gulstas uz bioloģiskā lauksaimnieka pleciem.

Lai veselīgs un bioloģisks Jaunais gads! 

Comments are closed.