Aicinām apmeklēt fotoizstādes “Nogāzt Goliātu” atklāšanu Zemkopības ministrijas ēkā pirmdien, 2. martā, pulksten 10:30

pesticidi_ekodizaina centra izstadeNo 2. līdz 6. martam Zemkopības ministrijas ēkas 2. stāva vestibilā (Republikas laukumā 2) būs skatāma ceļojošā fotoizstāde “Nogāzt Goliātu”. Izstādi atklās biedrības “Ekodizaina kompetences centrs” vadītāja un Pesticīdu rīcības tīkla Eiropā (PAN Europe) valdes locekle Jana Simanovska kopā ar Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas valdes priekšsēdētāju Gustavu Norkārkli. Izstādes atklāšanā aicināts piedalīties arī zemkopības ministrs Kaspars Gerhards.

Fotoizstādi “Nogāzt Goliātu” organizē visā Baltijā, lai pievērstu sabiedrības uzmanību pesticīdu neredzamajai ietekmei un ar pesticīdu izmantošanu saistītajiem riskiem. Fotoizstāde aicina aizdomāties par ekosistēmu mijiedarbību un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu.

Foto stāsti attēlo Ziemeļitālijas kopienas iedzīvotāju ikdienu, saskaroties ar pesticīdu ietekmi un cīnoties pret to. Itālijas Alpu pilsētiņā Mals jeb Malles Venosta 2014. gadā sarīkoja referendumu, kurā 75% dalībnieku nobalsoja par pesticīdu pilnīgu aizliegumu. Iedzīvotāji nevēlējās sadzīvot ar faktu, ka augļu koku audzētāji lieto lielu daudzumu pesticīdu, un tie nonāk iedzīvotāju dārzos un pagalmos. Viena no apkaimes bioloģiskajām saimniecībām pat bija spiesta pārvilkt savam īpašumam plēvi, jo kaimiņos strādājošo lauksaimnieku rīcības rezultātā piesārņojums apdraudēja bioloģisko saimniekošanu.

Cīņu par pesticīdu izmantošanas samazināšanu un pesticīdu aizliegumu var salīdzināt ar cīņu ar Goliātu, kur no vienas puses ir intensīvās lauksaimniecības industrija, bet no otras – vietējie iedzīvotāji. Neskatoties uz nevienmērīgo spēku sadalījumu, vietējai kopienai referendumā izdevās panākt pesticīdu izmantošanas aizliegumu. Vairāki lauksaimnieki apstrīdēja notikušā referenduma leģitimitāti, bet nesen Itālijas tiesa lēma, ka mēram bija tiesības rīkot šādu referendumu.

Fotoizstāde “Nogāzt Goliātu” tapusi kustības “Ilgtspējības leksikons” (“The Lexicon of Sustainability” – www.thelexicon.org) ietvaros. Izstādi Latvijā organizē biedrība “Ekodizaina kompetences centrs” ar Ziemeļvalstu Ministru padomes atbalstu projektā “Ilgtspējīga, veselīga lauksaimniecība”.

 

 

Papildus informācija:

Raivis Bahšteins, Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija
Tālr. 29495001, e-pasts: [email protected]
www.lbla.lv www.biologiski.lv

Ilze Neimane, biedrība “Ekodizaina kompetences centrs”
Tālr.: 29392749, e-pasts:  [email protected]
www.ekodizains.org www.ekomarkejums.lv

Comments are closed.