Antropoloģes Guntras Aistaras lekcija par bioloģiskajām lauksaimniecībām Latvijā un Kostarikā

guntra_aistara_gramatas_vaks31. maijā plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Baltijas Austrumāzijas pētniecības centra (AsiaRes) bibliotēkas lasītavā (M stāvā) notiks Centrāleiropas Universitātes asociētās profesores Guntras Aistaras lekcija “Cīņas par bioloģiskās lauksaimniecības suverenitāti brīvās tirdzniecības apstākļos Latvijā un Kostarikā”. Lekcija notiks akadēmisko lasījumu cikla “Stāsti par cilvēku” ietvaros. Pasākums notiks latviešu valodā. Ieeja bez maksas.

Pasākuma laikā tiks prezentēta arī lektores jauniznākusī grāmata “Organic Sovereignties: Struggles over Farming in an Age of Free Trade” (University of Washington Press, 2018).

Guntra Aistara: “Latvija un Kostarika atrodas pasaules ģeopolitiskās un ekonomiskās krustcelēs. Tās apdzīvo Eiropas Savienības un Amerikas Savienoto Valstu pierobežu joslas, kurās globalizācija tiek veicināta, izveidojot asimetriskus tirdzniecības līgumus. Tādējādi šīs valstis atspoguļo starptautisko līgumu pretrunīgās ietekmes bioloģiskās lauksaimniecības jomā. Bioloģisko lauksaimniecību apvienības Centrālamerikā un Austrumeiropā saskaras ar līdzīgiem izaicinājumiem, cenšoties apvienot trīskāršu identitāti – kā sociālo kustību, nevalstisko organizāciju un tirgus sektoru. Abās valstīs bioloģiskie zemnieki savās saimniecībās veido socioekoloģiskas daudzveidības tīklus, toties viņu iespējas un izvēles arvien vairāk sarūk, valstīm saskaņojot tiesību aktus pēc iestāšanās brīvās tirdzniecības reģionos. Šajā lekcijā stāstu, kā bioloģiskās lauksaimniecības kustības abās valstīs aizstāv savas tiesības definēt savas prakses, dzīvesveidu un politiskās nostājas kā cīņas par bioloģiskās lauksaimniecības suverenitāti.”

Guntra Aistara (PhD vides zinātnēs, Mičiganas Universitāte) ir Centrāleiropas Universitātes Vides zinātņu un politikas nodaļas asociētā profesore. Viņa ir vides antropoloģe, kuras pētniecības virziens apvieno politisko ekoloģiju, pārtikas apgādes suverenitāti un vides taisnīgumu.

Pēc  lekcijas diskusiju ar saviem komentāriem aizsāks pētniece, konsultante un autore Agnese Cimdiņa (PhD sociālantropoloģijā, Bergenas Universitāte), kas padziļināti pētījusi reģionālo attīstību, lauku saimniecības, mazās inovācijas, ziemeļvalstu uzņēmumus un uzņēmējdarbību starpkultūru kontekstos. Tāpat ar savu viedokli dalīsies arī Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas valdes locekle Gundega Jēkabsone.

Akadēmisko lasījumu cikla “Stāsti par cilvēku” mērķis ir iepazīstināt sabiedrību ar Latvijā un ārzemēs veiktajiem antropoloģiskajiem pētījumiem un veicināt starpdisciplināru sadarbību dažādu nozaru pārstāvju vidū. Pasākumu organizē Latvijas Antropologu biedrība sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Nozaru literatūras centru.

 

*Pasākumā iespējama filmēšana un fotografēšana. Šie materiāli var tikt ievietoti sociālajos tīklos un citās publiskās tīmekļa vietnēs. Ja pret to iebilstat, lūdzam informēt pirms pasākuma.

 

Informāciju sagatavoja:
Ieva Puzo
Latvijas Antropologu biedrība

Comments are closed.