Biedrība “Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija” un SIA „Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” šī gada 24.novembrī Valsts Lauku tīkla aktivitāšu ietvaros organizē semināru “Mikroorganismu nozīme augsnes auglības un augu veselības veidošanā”. Lektors Džoels Viljams (Joel Williams) no Lielbritānijas dalīsies ar zināšanām, kas ir ļoti nepieciešamas ikvienam bioloģiskajam lauksaimniekam, – par augsnes mikroorganismu lomu augsnes auglības nodrošināšanā un cīņā pret kultūraugu slimībām un kaitēkļiem. Projektu līdzfinansē Eiropas Lauksaimniecības fonds lauku attīstībai.
Semināra mērķis:
Semināra mērķis ir iepazīstināt ar augsnes mikroorganismu valstību, lai ikviens zemnieks, apstrādājot augsni, darītu to gudri, nekaitējot mikroorganismiem un veicinot to aktivitāti, kas savukārt nodrošina augsnes auglību. Līdz pat 1986. gadam lielākā daļa zinātnieku nepievērsa uzmanību mikroorganismu lomai augsnes auglības un veselības veidošanā. Šobrīd ir zināms, ka augsnes mikroorganismiem – baktērijām, sēnēm, nematodēm, vienšūņiem u. c. – ir nenovērtējama loma augsnes struktūras veidošanā, augiem nepieciešamo barības vielu nodrošināšanā un augu imunitātes stiprināšanā, kas padara tos izturīgākus pret slimībām un kaitēkļiem. Viena no pasaules vadošajām augsnes zinātniecēm un kaislīga bioloģiskās lauksaimniecības piekritēja Dr. Eleina Ingama (Elaine Ingham) ir teikusi: “Nav tādas lietas kā augsnes auglības trūkums, bet gan mikroorganismu trūkums augsnē, jo mikroorganismi ir tie, kas veido augsnes auglību”.
Seminārā lektors Džoels Viljams ne vien stāstīs par dažādu augsnes mikroorganismu nozīmi, bet arī sniegs praktiskus padomus, kā apstrādāt augsni, lai palielinātu augu barības vielu pieejamību un oglekļa daudzumu augsnē, uzlabotu augsnes struktūru un stiprinātu kultūraugu izturību pret kaitēkļiem un slimībām.
Par lektoru:
Lektors Džoels Viljams ir aizrautīgs pasniedzējs, kurš ar prieku dalās savās teorētiskajās un praktiskajās zināšanās par mikroorganismu lomu augsnes auglības veidošanā un augu izturības pret slimībām un kaitēkļiem nodrošināšanā. Džoelam ir talants pasniegt sarežģītas un tikai zinātniekiem saprotamas lietas vienkāršā valodā, tāpēc viņš ir pieprasīts lektors Austrālijā, Lielbritānijā, Dienvidārfikā, Kanādā un ASV.
Pēc bakalaura grāda iegūšanas lauksaimniecībā ar specializāciju augu un augsnes zinātnēs Džoels strādājis gan bioloģiskajās, gan konvencionālajās saimniecībās, vērtējot augsnes bioloģiju un ķīmiju un sniedzot padomus augsnes uzlabošanai. Džoels ir austrālietis, taču viņš šobrīd dzīvo Anglijā un ir atbildīgs par bioloģiskā dārza izveidi Londonas Universitātē. Paralēli darbam universitātē viņš turpina lasīt lekcijas lauksaimniekiem visā pasaulē un tagad – arī Latvijā.
Vairāk par lektoru Džoelu Viljamsu var uzzināt viņa mājaslapā: http://www.biolifeag.com/
Seminārs paredzēts:
- bioloģiskajiem lauksaimniekiem;
- ikvienam, kas interesējas par augsnes mikroorganismu lomu un augsnes auglības uzlabošanu.
Semināra norises laiks un vieta:
Seminārs notiks 2015. gada 24. novembrī Tīnūžu Tautas namā, “Kraujās”, Tīnūžos, Ikšķiles novadā, no plkst. 9.30 līdz 16.00.
Semināra valoda:
Seminārs notiks angļu valodā ar tulkojumu latviešu valodā.
Dalība seminārā ir bez maksas.
Reģistrācija un plašāka informācija:
Lai pieteiktos dalībai seminārā, sazinieties ar LLKC projektu vadītāju Lāsmu Ozolu pa e-pastu [email protected] vai tālr. 27815545.
Pieteikšanās semināram ir obligāta!
Semināra programma:
Ievads augsnes bioloģijā un barības ķēdē
- Pārskats par galvenajām mikroorganismu grupām.
- Barības vielu aprite, pieejamība un iegūšana.
- Mikroorganismu ietekme uz augsnes vidi.
Mikorizas sēnes
- Kas tās ir, ko un kā tās dara.
- Oglekļa piesaiste, barības vielu nodrošināšana, slimību nomākšana, augsnes struktūra.
- Kā attīstīt aktīvo mikorizas sēņu daudzveidību un nodrošināt to veselību.
Oglekļa piesaiste augsnē
- Sēņu un baktēriju līdzsvars.
- Mikorizas sēņu un glomalīna nozīme.
- Augi, fotosintēze, sakņu izdalījumi un mikroorganismi.
- Augsnes apstrāde.
Saimniekošana un augsnes bioloģija
- Augsnes uzlabotāji.
- Oglekļa nozīme.
- Augsnes apstrāde un saimniekošana bez aršanas – argumenti par un pret.
Barības vielas augsnē
- Mijiedarbība starp barības vielām.
- Barības vielu uzvedība augsnēs.
- Kopējās, apmaiņas un šķīstošās barības vielas.
Auga barošanās
- Augu barības vielu pieejamības uzlabošana augu ražības palielināšanai.
- Barības vielu daudzums un augu veselības novērtēšana.
Augu izturība pret slimībām
- Auga imūnsistēma.
- Mikroorganismu loma izturībā pret slimībām.
- Barības vielas, kas nodrošina izturību pret slimībām – silīcija, fosfora, kalcija, slāpekļa pārbagātība.