Noslēgušās 2023. gada lauka dienas “Zaļmēslojumu efektivitātes demonstrējums augsnes auglības nodrošināšanai bioloģiskā saimniecībā” ietvaros

Līdz ar pēdējā vasaras mēneša augusta izskaņu, finišu piedzīvojušas arī šī gada lauka dienas projekta “Zaļmēslojumu efektivitātes demonstrējums augsnes auglības nodrošināšanai bioloģiskā saimniecībā” ietvaros.

Pirmās šī gada lauka dienas notika pašā vasaras vidū – 14.  jūlijā. Tāpat kā pērn, arī šogad lauka dienu ciklu atklājām ar viesošanos Džūkstes pagasta bioloģiskajā saimniecībā “Geidas”.  Drīz pēc tam, 17. jūlijā, zaļmēslojumu izmēģinājumu laukus apskatījām Dāviņu pagasta bioloģiskajā saimniecībā “Mazbungas”. Kauguru pagasta ZS “Gaiķēni” šī gada nelabvēlīgo klimatisko laikapstākļu dēļ zaļmēslojumu maisījumus iesēja krietni vēlāk nekā pārējie, arī Upmalas pagasta saimniecībā “IRGK Serviss” laikapstākļu dēļ bija problēmas ar sēklu maisījuma dīgšanu. Līdz ar to lauka dienas šajās saimniecībās notika mēnesi vēlāk, tātad ZS “Gaiķēni” tikāmies 25. augustā, savukārt uz Latgales puses bioloģisko saimniecību “IRGK Serviss” (zīmols “Kivlenieki”) devāmies 23. augustā.

Apmeklētāji tika iepazīstināti ar projekta “Zaļmēslojumu efektivitātes demonstrējums augsnes auglības nodrošināšanai bioloģiskā saimniecībā” ierīkošana un īstenošana”” 2022. gada rezultātiem. Pasākuma laikā bija iespēja apskatīt demonstrējuma laukus ar šogad sētajiem 3 veidu zaļmēslojuma maisījumiem, kā arī paraudzīties, kā padevušies kvieši pagājušā gada eksperimentālajos laukos.

“Iespējams, izdevīgāk izmantot zaļmēslojumu, nekā bioloģiskos minerālmēslus, tikai jāizvēlas pareizais maisījums, kura efektivitāti grūti uzminēt – veiksmes faktors ir laikapstākļi,” secina Mārtiņš Gaiķēns, ZS “Gaiķēni” saimnieks. Ar šo atziņu noslēdzām 2023. gada lauka dienu maratonu. Turpināsim meklēt piemērotākos, efektīvākos zaļmēslojumu maisījumus katrai demonstrējuma saimniecībai arī nākamgad!

Lauka dienās piedalījās AREI Laukaugu selekcijas un agroekoloģijas nodaļas vadošā pētniece Inga Jansone, Laukaugu selekcijas un agroekoloģijas nodaļas pētniece Inga Morozova, LBLA pārstāvji Gustavs Norkārklis, Raivis Bahšteins un Ieva Liepniece. Ar saimniecību stāstiem dalījās ZS “Geidas” saimnieki Gundega un Oskars Jēkabsoni, SIA “Mazbungas” saimnieki Agrita un Ģirts Romanovski, SIA “IRGK Serviss” saimnieks Renārs Raguckis un ZS “Gaiķēni” saimnieks Mārtiņš Gaiķēns.

Par projektu

Demonstrējuma mērķis: nodemonstrēt un izvērtēt zaļmēslojuma maisījumu izmantošanas priekšrocības bioloģiskajā saimniecībās augsnes ielabošanā, nodrošinot organiskās vielas bilances paaugstināšanu un uzlabojot mikrobioloģisko aktivitāti.

19.lote ZM/2021/25_ELFLA

 Projekta numurs Nr.22-00-A00102-000003

Projekta realizētājs:

  • Agroresursu un ekonomikas institūts APP

Projekta partnetri:

  • Kauguru pagasta zemnieku saimniecība “GAIĶĒNI”,
  • SIA «Mazbungas»,
  • “GEIDAS”, O.Jēkabsona zemnieku saimniecība,
  • SIA “IRGK Serviss”
  • Biedrība “Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija”.

Realizācijas laiks: 21.03.2022.-30.09.2025

Comments are closed.