Pasaules Dabas Fonds meklēs ilgtspējīgāko lauksaimnieku

baltijaPasaules Dabas Fonds (PDF) izsludina konkursu “Gada lauksaimnieks Baltijas jūras reģionā 2018”. Balva tiks pasniegta Baltijas jūras reģionā visdraudzīgākajiem lauksaimniekiem, kas rāda priekšzīmi, kā ar mūsdienīgām metodēm var samazināt barības vielu noplūdi Baltijas jūrā, vienlaikus arī veiksmīgi attīstot savu saimniecību.

Lauksaimniekiem bieži tiek pārmesta Baltijas jūras eitrofikācija (jūras aizaugšana ar aļģēm), jo lauksaimnieciskā darbība ir galvenais avots slāpekļa un fosfora nonākšanai jūrā. Kritika tiek izteikta arī tāpēc, ka lauksaimniecībai ir potenciāls ievērojami samazināt savu ietekmi eitrofikācijas procesā, sperot soļus ilgtspējīgas saimniekošanas virzienā. Konkursa mērķis ir izcelt konkrētus labu iniciatīvu piemērus, kas tiek īstenoti ap Baltijas jūru. Tāpat arī PDF vēlas iedvesmot lauksaimniekus un lēmumu pieņēmējus, kā pārmaiņas ilgspējīgākas lauksaimniecības virzienā nav necaurejama siena.

PDF konkursam aicina pieteikt individuālus lauksaimniekus, ģimenes piemāju saimniecības un lauksaimniecības uzņēmumus — gan tradicionālos, gan bioloģiskos. Konkursa gaitā katrā no Baltijas jūras reģiona valstīm žūrija izvēlēsies vienu nacionālā līmeņa uzvarētāju, kurš saņems sertifikātu un naudas balvu 1000 eiro apmērā. Nacionālā līmeņa uzvarētāji pārstavēs savu valsti finālā, kurā starptautiska žūrija izvēlēsies vienu reģiona uzvarētāju — titula “Gada lauksaimnieks Baltijas jūras reģionā 2018” ieguvēju. Fināla uzvarētājs, kurš ir parādījis labāko saimniekošanas praksi visā reģionā, saņems sertifikātu un naudas balvu 10 000 eiro apmērā.

“Ar šo balvu mēs vēlamies parādīt konkrētus piemērus — ir  lauksaimnieki, kas veic īpašus pasākumus, kas sniedzas daudz tālāk par ierasto saimniekošanu. Un viņi patiešām praktiski dod ieguldījumu ar vērtīgiem risinājumiem Baltijas jūras labā,” saka PDF Baltijas jūras un saldūdens programmas vadītāja Elīna Kolāte.

“Lauksaimniekiem ir jāpiedalās šajā konkursā, jo tā ir iespēja diskusijās starp dabas aizsardzību un lauksaimniecību parādīt, ka zemnieks ne tikai izmanto dabas resursus, bet var arī ko sniegt dabas daudzveidības un veselīgas vides saglabāšanai,” akcentē zemnieku saimniecības ”Mežacīruļi” īpašnieks Juris Cīrulis, kurš 2014. gadā ieguva konkursa galveno balvu.

Konkurss, kas pirmo reizi rīkots 2009. gadā, ir daļa no PDF Baltijas ekoreģiona programmas. PDF ir apņēmies samazināt Baltijas jūras ekosistēmas eitrofikācijas jeb pārmērīgas ūdensaugu savairošanās draudus. Tādēļ tiek strādāts pie tā, lai samazinātu fosfora un slāpekļa nonākšanu jūrā, īpašu uzmanību veltot videi draudzīgas lauksaimniecības prakses izmantošanai Baltijas jūras sateces baseinā.

Fakti par WWF apbalvojumu “Gada lauksaimnieks Baltijas jūras reģionā”

Iepriekšējie reģionālās balvas saņēmēji: Katarīna Vapola un Jirki Aneklo (Katariina Vapola, Jyrki Ankelo) no Somijas (2009); Hokans un Teri Lī Eriksoni (Håkan, Teri Lee Eriksson) no Zviedrijas (2010); Marjans Raks (Marian Rak) no Polijas (2011); Juhans Sergava (Juhan Särgava) no Igaunijas (2013); Juris un Vija Cīruļi no Latvijas (2014); Markus Ērola un Minna Saki-Ērola (Markus Eerola, Minna Sakki-Eerola) no Somijas (2015).

Kā pieteikties?

Konkursa nolikumu un pieteikuma anketu iespējams lejuplādēt PDF mājas lapā. Pieteikuma anketas jāiesniedz līdz 2018. gada 15. martam.

 

 

Avots: Pasaules Dabas fonds

Comments are closed.