Plānots veidot Latvijas Augļkoku un ogulāju augu šķirņu sarakstu

abolsEiropas Savienībā patlaban tiek veidota sistēma, kas nosaka augļu koku un ogulāju šķirņu un piegādātāju reģistrāciju, tādējādi radot kopēju ES augļu koku un ogulāju šķirņu sarakstu, kā arī sarakstu katrā dalībvalstī. Tālab Zemkopības ministrija sagatavojusi noteikumu projektu par augļu koku un ogulāju šķirņu saraksta veidošanu, ko ceturtdien, 27.oktobrī, izsludināja Valsts sekretāru sanāksmē. 

Līdz šim augļu koku un ogulāju šķirnes nebija obligāti jāreģistrē, bet turpmāk visā ES tas būs jādara. Latvijā tiks veidots Kultūraugu uzraudzības valsts informācijas sistēmas Augļkoku un ogulāju augu šķirņu saraksts. Personām, kuras vēlēsies tirgot šķirnes augļu kokus un ogulājus, būs jāiesniedz iesniegums Valsts augu aizsardzības dienestā (VAAD), pievienojot konkrētās šķirnes aprakstu. Šādi iesniegumi VAAD un apraksti stādu tirgotājiem būs jāiesniedz par visām tām augļu koku un ogulāju šķirnēm, kuras bija tirdzniecībā līdz 2012.gada 30.septembrim.

Augļkoku un ogulāju augu šķirņu sarakstā jāiekļauj arī šķirnes, kas ir Latvijas aizsargāto augu šķirņu valsts reģistrā vai ir aizsargātas ar ES augu šķirņu tiesībām. Savukārt šķirnes, kuras būs citu ES dalībvalstu sarakstos, Latvijas sarakstā obligāti jāiekļauj nebūs.

Iecerēts, ka noteikumu prasības stāsies spēkā 2017.gada 1.janvārī. Šķirnes, kas nebūs iekļautas šajā šķirņu sarakstā, varēs tirgot līdz 2018.gada 31.decembrim, paredz noteikumu projekts.

Noteikumu projekts „Noteikumi par augļu koku un ogulāju šķirņu saraksta veidošanu” vēl jāakceptē valdībai.

 

 

Avots: Zemkopības ministrija

Comments are closed.