Projekts „Baltorgpotato No 38846”

“Pieredzes apmaiņas brauciens uz Austriju”
2011.gada 23.-24.augusts

2011.gada 23.un 24.augustā pieredzes apmaiņas braucienā uz Austriju projekta Baltorgpotato Nr. 38846 ietvaros kopā ar vairāku projektu partneru- SIA Aloja- Starkelsen,biedrības „Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienība”, Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta un Igaunijas Biodinamiskās asociācijas pārstāvjiem devās arī pārstāvji no Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas.

est-lat

Projekta galvenais mērķis ir bioloģisko kartupeļu pārtikas ražošanas ķēdē iesaistīto pušu ekonomiskās konkurētspējas paaugstināšana, tādējādi sekmējot Baltijas reģiona ilgtspēju un konkurētspēju.

23.augusts
Vizīte saimniecībā „Biohof Niedermayer”.
Ģimenes saimniecība, kurā strādā vīrs ar sievu un dēlu. Kopā apsaimnieko vairāk kā 150 hektārus zemes. Saimniecība specializējas bioloģisko kartupeļu audzēšanā un tirdzniecībā. Ir visa nepieciešamā tehnika, ir noliktava kartupeļu uzglabāšanai. Kartupeļus stāda aprīļa vidū, agros kartupeļu sāk novākt jūlija beigās. Ievēros augu seku- vismaz 5 gadi no kartupeļa lauka līdz kartupeļu laukam, augu sekā iekļauj: graudaugus, eļļas, ķirbjus, cukurbietes, kukurūzu, pākšaugus, parasti priekšaugs pirms kartupeļiem- zālājs. Uzskata, ka optimālais augu maiņas laiks- 7 gadi. Kartupeļus stāda tādā atstatumā, lai veidotos bumbuļi, kas piemēroti tirgum. Nezāles apkaro mehāniski- vago, miglošanai izmanto vara vitriolu, kolorado vaboles, kāpuri tiek migloti ar Nimazalu. Sēklu katru gadu iepērk no selekcijas institūta. Kartupeļus, kas nav piemēroti tirdzniecībā, bez maksas nodod biogāzes stacijā. Sadarbojas ar citām bio saimniecībām, nepieciešamības gadījumā, iepērk papildus kartupeļus.
Kartupeļi tiek realizēti tiešā tirdzniecībā (mizoti kartupeļi vakuuma iepakojumā), kartupeļus realizē visu gadu.
www.bio-kartoffel.at

Tikšanās ar lauksaimnieku NVO „Bio Austria” izpilddirektoru Kristofu Gleiršeru (Christoph Gleirscher), kas brauciena dalībniekus iepazīstināja ar bioloģiskās lauksaimniecības situāciju Austrijā, NVO uzbūvi un darbību.

Vizīte bioloģiskā saimniecībā „ Biohof ADAMAH”.
Ģimenes saimniecība, kas nodarbojas ar dārzeņu un garšaugu audzēšanu, ir pārstrāde un bioveikals. Apsaimnieko vairāk kā 90 hektārus. Siltumnīcās audzē tomātus un baklažānus. Ir visa veida atklātā lauku dārzeņi, kā piemēram, paprika, sīpoli, kartupeļi, burkāni, bietes, kolrābji u.c. Rūpīgi seko augsnes sastāvam, kaitēkļu apkarošanai izmanto Nimazalu. Uzņēmumam ir sava glabāšanas noliktava. Ir tiešās piegādes klientiem uz mājām, vairāk kā 600 pastāvīgie pircēji. Ir papildus aukstuma kameras, kurās tiek glabāti citu bio saimniecību produkcija (pārsvarā piena produkti), kas arī tiek tirgota bioveikalā un piegādāta tiešajā piegādē. Ir interneta veikals, ar iespēju pasūtīt produktus. Uzņēmums izmanto pārstrādes uzņēmumu pakalpojums gatavojot dažādus produktus, kas audzētu saimniecībā, piemēram, ķirbju eļļa, eļļas ar garšaugiem, marinēti pipari, marinēti gurķi utt. Plānots dārzeņu pakošanas līnijas uzstādīšana. Saimniecībā ir savas vēja ģenerators. www.adamah.at

24.augusts
Vizīte Selekcijas institūtā „NÖS”.
Vizītes laikā institūta pārstāvis iepazīstināja ar jaunas kartupeļu šķirnes selekcijas procesu. Tika izrādītas telpas un iekārtas, kurās notiek selekcijas process. Līdz jaunas šķirnes izveidei paiet vairāk kā 10.gadi. Institūts savas pastāvēšanas laikā izveidojis vairāk kā 16 dažās kartupeļu šķirnes. Dažas no populārākajām, kas tiek audzētas viss vairāk: „Ditta”, „Hermes”, „Tosca”, „Komet”. Visas jaunās šķirnes iesākumā tiek selekcionētas piemērotas konvencionālai lauksaimniecībai. Pēc pārbaudēm šķirnes, kuras vislabāk atbilst bioloģiskā kartupeļa prasībām: noturība pret slimībām, kaitēkļiem, vīrusiem, lakstu zaļotne ( lai nomāktu nezāles), noturība pret mehāniskiem bojājumiem, glabāšanās u.c, tiek pavairotas atbilstoši bioloģiskās lauksaimniecības prasībām. Viena no populārākajām šķirnēm bioloģiskajiem kartupeļiem- „Ditta”. Kartupeļu sēklas pārsvarā tiek eksportēta uz kaimiņvalstīm.
www.noes.at

Vizīte bioloģiskā uzņēmumā „BioGut”
Uzņēmumā apvienojušies divi bioloģiskās lauksaimniecības uzņēmumi, apsaimnieko vairāk kā 100 hektārus, 40 ha audzē kartupeļus. Ievēro augu seku, audzē graudaugus, kukurūzu, āboliņu, zālāju. Audzē gan pārtikas, gan sēklas kartupeļus. Ir sadarbības līgums par sēklas kartupeļu audzēšanas ar selekcijas institūtu NÖS. Pārsvarā tiek audzētas sekojošas šķirnes: Princess, Nicola, Ditta un Agria. Nezāļu apkarošanai izmanto vagošanu, parasti vago 3 reizes, vaboļu apkarošanai lieto Nimazalu sajauktu kopā ar BIOefekts bacilonu. Sēklu kartupeļi tiek stādīti vidēju 25 cm attālumā, pārtikai ap 35 cm. Stādīt sāk jau aprīļa vidū. Vidējās ražas- 20-25 tonnas. Pārsvarā kartupeļi tiek realizēti tirdzniecības uzņēmumam, kas tos realizē zem sava logo . Ir iekārtas kartupeļu šķirošanai pēc lielumiem, kā arī fasēšanai bigbag maisos. Sniedz šķirošanas pakalpojumus arī citām saimniecībām. Ir uzglabāšanas noliktava ar temperatūras režīmu.

Vizīte bioloģiskajā saimniecībā, Waldviertel.

Saimniecība apsaimnieko vairāk kā 100 hektārus, audzē gan pārtikas kartupeļus, gan kartupeļus cietei. Audzē arī graudaugus, sīpolus, āboliņu, kukurūzu, saulespuķes. Ir divas biogāzes stacijas-viena bioloģiskajiem, otra pārējiem. Kartupeļu šķirnes, kas tiek audzētas: Ditta, Agria, Hermes, Pluto, Kuras, Eurostarch. Sēklu pārsvarā iepērk, tikai nelielu daļu audzē paši. Vaboles pakaro ar Nimazalu, papildus līdzekļus nelieto, jo ievēro stingrākas prasības, ko nosaka uzpircējs. Ir visa nepieciešamā tehnika. Ir kartupeļu uzglabāšanas noliktava. Kartupeļus realizē veikalu ķēdei, kas tos pārdod ar sava logo, ir ilgtermiņa sadarbības līgums. Cietes kartupeļus pārdod cietes kartupeļu pārstrādes uzņēmuma, kas atrodas 50 km no saimniecības.

Comments are closed.