Uz pieciem gadiem pagarināta glifosāta izmantošanas atļauja

glyphosate_-certification_farming-fieldPieņemot negaidītu lēmumu, Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis pirmdien atbalstījušas Eiropas Komisijas (EK) ierosinājumu uz pieciem gadiem pagarināt herbicīda glifosāta izmantošanas atļauju, lai gan joprojām pastāv bažas par šīs vielas kancerogenitāti.

Glifosāts ir visvairāk lietotā herbicīdu aktīvā viela pasaulē, kuru satur ceturtā daļa no visiem izmantotajiem herbicīdiem, arī populārais “Raundaps”. Glifosāts ir plaša spektra nezāļu iznīcinātājs, kas iedarbojas uz augu, tāpēc tas nokalst pāris dienu laikā.

Pēc tam, kad Vācija atsauca savus iebildumus, EK ierosinājumu pagarināt izmantošanas atļauju atbalstīja 18 no 28 ES dalībvalstīm. Pret balsoja deviņas valstis, tostarp Francija. Un viena valsts no balsošanas atturējās.

“Šodienas balsojums parāda, kad tad, ja gribam, mēs spējam dalīt un pieņemt mūsu kolektīvo atbildību lēmumu pieņemšanā,” norādīja ES veselības un pārtikas drošības komisārs Vītenis Andrjukaitis.

Domstarpības par glifosāta izmantošanu ES pastāv kopš 2016.gada jūnija, kad beidzās iepriekšējā 15 gadus ilgā izmantošanas atļauja un tika piešķirts 18 mēnešu ilgs pagarinājums, kas savukārt beidzas 15.decembrī.

EK iepriekšējā balsojumā pirms divām nedēļām priekšlikumu pagarināt atļauju atbalstīja tikai puse dalībvalstu, un Vācija no balsošanas atturējās. Taču pirmdien Berlīne mainīja domas, saņemot garantijas tādos jautājumos kā dzīvnieku labturības un glifosāta izmantošana privātām vajadzībām, atklāja kāds informēts avots.

Avots: LETA

Comments are closed.